newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

הדמוקרטיה והסובלנות של ריבלין נגמרות בהתנחלות בחברון

הנשיא ריבלין שמצטייר בעיני רבים כדמוקרט ומאוזן הוכיח השבוע בביקורו בהתנחלות בית הדסה שהחירות מבחינתו היא רק לאנשים מסוג מסוים. בדרכו לביקור באחת ההתנחלויות הקיצוניות בשטחים הוא עצם עיניו בפני המציאות של חיי הפלסטינים בחברון

מאת:

כותב אורח: אבנר גבריהו

לפני שבוע, לאחר שנודע לנו כי הנשיא רובי ריבלין מתכוון לבקר בהתנחלות בית הדסה בחברון, שלחנו אליו מכתב עליו חתמו מעל לשלושים חיילים וחיילות ששירתו בשטחים ובחברון בקריאה להגיע איתנו לעיר, לשמוע מאיתנו על השירות בשטחים ולפגוש גם פלסטינים שחיים תחת כיבוש. לצערנו ריבלין לא ענה לפנייתנו.

לכן, ביום שני, כשהנשיא ביקר בעיר האבות הגענו לשם, פעילים של "שוברים שתיקה", חיילים וחיילות לשעבר, ופעילים של מרצ עם עורכת הדין גבי לסקי, כדי להפגין נגד ההתעלמות של הנשיא מהמצב בחברון כיום. עמדנו עם שלטים ועליהם עדויות ותמונות שחיילים צילמו במהלך השירות בעיר. התמונות האלו העידו על המציאות שאנחנו מכירים טוב מדי מחברון – גרפיטי גזעני, דלתות בתים נעולות, פלסטינים עצורים ברחובות, אלימות מתנחלים ועוד תמונות שגרתיות של כיבוש אלים בלב עיר פלסטינית.

> איך בקלות ילדה בת 14 הופכת לסכנה בטחונית

חיילים עוצרים צעיר פלסטיני בחברון (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

חיילים עוצרים צעיר פלסטיני בחברון (צילום: אורן זיו/אקטיבסטילס)

"Gas the Arabs". גרפיטי על הקיר החיצוני של בית ספר ליד רחוב שוהדא בחברון. (ריאן רודריק ביילר/אקטיבסטילס)

"Gas the Arabs". גרפיטי על הקיר החיצוני של בית ספר ליד רחוב שוהדא בחברון. (ריאן רודריק ביילר/אקטיבסטילס)

מיד כשהתקרבו להתנחלות בית הדסה, התחילה האלימות. דחיפות צעקות ומתנחלים ישראלים שתפסו את השלטים שלנו וקרעו אותם. לרגע חשבתי שהמשטרה לכל הפחות תפריד בינינו לבין המתנחלים שתוקפים אותנו. אבל למעשה גם השוטרים התחילו לדחוף אותנו הרבה לפני שהם הראו לנו איזשהו צו שמורה לנו שאסור להפגין.

אלימות מסוג זה בשטחים אינה זרה לי. לפני לא הרבה שני אני הייתי בצד האלים בתור חייל ומאז כבר הספקתי להיות באי אלו הפגנות. אבל זה לא מפסיק להפתיע אותי כמה הקול שלי הוא מושתק כשאני נמצא בצד הלא נכון של המתרס הפוליטי וכיצד לפלסטינים אין קול בכלל.

> מהכלא בחזרה לשכונה: המנהיג העממי של שיח' ג'ראח אופטימי מתמיד

פעילי שוברים שתיקה ומרצ מפגינים המחאה על ביקורו של הנשיא ריבלין בחברון (צילום: דנה לוטן, שוברים שתיקה)

פעילי שוברים שתיקה ומרצ מפגינים המחאה על ביקורו של הנשיא ריבלין בחברון (צילום: דנה לוטן, שוברים שתיקה)

הנשיא ריבלין, שמצטייר בעיני רבים כדמוקרט ומאוזן, למעשה תמך השבוע באחת הקהילות הקיצוניות בשטחים. הוא עבר מול עשרות חנויות של פלסטינים שנסגרו בעקבות הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה. על החנויות האלה כתבו חלק ממתנחלי המקום שאירחו את כבוד הנשיא "ערבים החוצה" לצד סמל המגן דוד, "ערבים לקרימטוריום", "מוות לערבים" ו"מדינת הלכה עכשיו".

בושה למדינת ישראל שנשיאה עומד ברחוב "סטרילי" מפלסטינים – כן, כך קראנו לזה בצבא, כאילו שהפלסטינים תושבי העיר הם חיידקים ורחוב שאסור להם להיות בו הוא רחוב סטרילי.

איך זה מתיישב עם הדברים שאמר ריבלין רק לפני כמה ימים בביקורו בארצות הברית, "אדם אינו יכול להילחם על חירותו, מבלי להילחם על חירותו של האחר"? כנראה שהחירות של ריבלין היא רק לאנשים מסוג מסוים ובוודאי לא לפלסטינים שאנחנו כובשים כבר כמעט יובל.

> איך הפכה ישראל את הערבית לשפת האויב?

אבנר גבריהו הוא מנהל המחלקה הציבורית ב"שוברים שתיקה".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf