newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

מאחורי הקלעים של הדחת יעלון: הכאסח שלו עם צמרת המתנחלים

רוב הציבור לא ממש שמע על זה, אבל את סימן המטרה על משה יעלון שמו אנשי ועד מתיישבי השומרון כשהוא התעקש להרוס בתים לא חוקיים בהתנחלויות

מאת:

כותב אורח: שלום בוגוסלבסקי

אל תטעו. החיסול הפוליטי של יעלון יצא לדרך כבר מזמן. ולא, זה לא בגלל יאיר גולן, לא בגלל מדיניותו כשר ביטחון ולא בגלל אלאור אזריה. זה בגלל שהוא הסתבך עם "ועד מתיישבי שומרון" וחבריהם. זה לא בשיח כי התקשורת הכללית לא התעסקה בזה כמעט בכלל.

יעלון והמתנחלים האידיאולוגיים היו אחוקים פעם. אבל אז עבר ביניהם חתול שחור. יעלון הורה להרוס את ביתו הלא חוקי של שגיא קייזלר, מנהל "ועד מתיישבי השומרון" הידוע לשמצה, הארגון שהמציא את דוקטרינת "תג מחיר". זמן קצר לאחר מכן נהרס ביתו של אבי לזר ביצהר. זה הרקע לסיפור ניקוב הצמיגים בג'יפ של מח"ט שומרון ביישוב. ובאופן כללי, ההריסות היו מלוות בעימותים, שכללו זריקת אבנים על חיילי צה"ל.

באותה עת עוד טענו בני "תפקידה היחיד של הדמוקרטיה הישראלית הוא להיעלם" קצובר, בצלאל סמוטריץ' ואחרים שמשפטנים וגורמים עלומים מנסים לסכסך ו"לתקוע טריז" בין יעלון והמתנחלים. אבל זה לא נמשך הרבה זמן.

> מינוי ליברמן: נתניהו נגד הצבא לא בגלל גולן, אלא בגלל איראן

בנימין נתניהו ומשה יעלון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

בנימין נתניהו ומשה יעלון (אורן זיו / אקטיבסטילס)

יעלון הגיב בחומרה להתקפות על חיילי צה"ל. גם במלים וגם בשטח. הוא הורה לתת עדיפות להרס מבנים לא חוקיים "בהתנחלויות אלימות", ומפה היחסים המשיכו להתדרדר עם הסיפור של בית הכנסת בגבעת זאב, בתים בחברון ועוד. מבחינת הפלג הקיצוני יותר בהתנחלויות, זאת הייתה הכרזת מלחמה.

תבינו, יעלון לחלוטין בעד התנחלויות. אבל הוא ממלכתי, לא מת על מאחזים פיראטיים ובטח לא מוכן להשלים עם פגיעה בחיילי צה"ל. ברגע שזה הובן, יעלון סומן. וברגע שמישהו מסומן, כבר יחפשו אותו עם זכוכית מגדלת וייצרו "סערה ציבורית" על כל שטות. תראו איך פעלו אותם אנשים נגד ארגוני שמאל. וברגע שנזרקת האבן הראשונה, כבר אין טעם להסביר או לתרץ. ימשיכו לסקול אותך עד שתיפול.

אבל זה, כשלעצמו, לאו דווקא מספיק כדי לחסל קריירה פוליטית של מישהו כמו יעלון. וכאן נתניהו נכנס לסיפור. העניין ידוע: כל מי שמרים קצת את הראש ליד נתניהו, כל מי שמתבלט מעל אוסף היס-מנים, מלחכי הפנכה וחבר החנפים בהם נתניהו מקיף את עצמו כבר 20 שנה – מחוסל. נתניהו יודע שברגע שיופיע בליכוד אדם אחר עם פוטנציאל להנהיג אותו, הקריירה שלו תיגמר.

אז ברגע שיעלון התבלט כמנהיג פוטנציאלי – ובשביל זה לא צריך כלום חוץ מלהחזיק בעמדה עצמאית, במקום ליישר קו עם הטוקבקיסטים הכי גסי רוח של הימין – ביבי האכיל את הלובי המתנחלי בגופתו הפוליטית של יעלון.

ההריסה של כמה בתים בהתנחלויות מבודדות היא דבר חסר משמעות עבור רובו המוחלט של הציבור הישראלי. הוא לא יודע מי זה שגיא קייזלר ולא כועס במיוחד בגלל שהעזו להתעסק דווקא איתו. כל זה שיט פנים מגזרי טהור. הרעיון שבגלל זה תיקבע המדיניות של ישראל הוא טירוף מוחלט. ומי שאחראי לטירוף, מי שהרשה את זה ואף השתמש בזה בשביל משחקי החצר הביזנטית הקטנוניים שלו, זה ראש ממשלת ישראל.

שלום בוגוסלבסקי הוא מנחה קבוצות ומדריך סנדאות וסיורים, ירושלמי. הרשימה התפרסמה במקור בעמוד הפייסבוק שהוא מפעילתניח את המספריים ובוא נדבר על זה.

> לשר החינוך יש חלום: שוויון בעמצאות עליונות היהודים

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf