newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האפליקציה שמעלימה את גבעת עמל

על פי אפליקציית האוטובוסים מוביט, גבעת עמל, על כל בתי תושביה שנמצאים שם עשרות שנים לא קיימת בכלל. לעומת זאת, פרויקט המגורים היוקרתי פארק בבלי, שלא הונחו בו אפילו אבן על אבן, כבר קיים גם קיים

מאת:

כותב: נתן שקרצ'י

לעבדכם הנאמן אין רשיון, אז תחבורה ציבורית היא כלי הרכב המועדף עלי, וכמי שתלוי בתחבורה הציבורית, אפליקציית מוביט (moovit) היא אמצעי מועדף לדעת מתי מגיע האוטובוס שאני מחכה לו.

לפני כמה חודשים, בפינוי הלפני אחרון בגבעת עמל, הגעתי אחרי שהשוטרים כבר חסמו את כל הכניסות לשכונה. הלכתי לבית משפחה שגם שייכת לשכונה אך הבית שלה ממוקם בצד, ושגם על ביתה השתלטו שוטרים והתחילו לפרק ולהעמיס את חפציהם, משפחת אשרם. את השעות הקרובות ביליתי איתם, ועם חברים שבאו לתמוך בהם, או בתושבי השכונה האחרים, וגורשו באלימות על ידי המשטרה.

ישבתי שם כמה שעות, ולאחר מכן הייתי צריך ללכת לפגישה עם עורכת וידאו שעוזרת לי לעשות סרט על מאבק של עובדות קבלן שליוויתי לפני כמה שנים, ולשם כך שלפתי את הסמארטפון ובדקתי באפליקצייה לגבי האוטובוסים המגיעים מאזור גבעת עמל.

את מה שראיתי אתם יכולים לראות בתמונה למטה, או לבדוק בעצמכם אם תהיו באזור גבעת עמל ותפעילו את האפליקציה. גבעת עמל, על כל בתי תושביה הקיימים שם מ-1947 אז נשלחו לשם על ידי דוד בן גוריון, לא קיימת כלל וכלל, ומופיעה כשטח ריק שאין בו אף בניין. לעומת זאת "פארק בבלי פרוייקט מגורים", שלא הונחו בו אבן על אבן, קיים גם קיים. כאילו שלא מספיק שהטייקונים העשירים ממילא תשובה וכוזהינוף מהווים את קבלני המשנה של חולדאי והממשלה בהעלמת תושבי גבעת עמל, שנתנה לכל התושבים מסביבם מעמד וטאבו, ורק אותם הותירה ככלי משחק בידיהן של חברות וטייקונים תאבי בצע וחסרי אחריות.

> מכות, אש ותמרות עשן: מחשבות מפינוי גבעת עמל

האפליקציה שמעלימה את גבעת עמל. צילום מסך מתוך מוביט

האפליקציה שמעלימה את גבעת עמל. צילום מסך מתוך מוביט

לפני שהגעתי לבית משפחת אשרם, דיברתי עם שומר שהגיע לאבטח את הכניסה למתחם גבעת עמל. הוא הסביר לי שהוא לא צופה בחדשות, כי יש שם רק דברים רעים, ולא תומך בתושבי גבעת עמל, כי מי יוכיח לו שברגע שהוא יזדקק לתמיכה, הם יעזרו לו. אני טענתי שתושבי גבעת עמל הם אנשים טובים, ואם הם יידעו שהוא בצרה וצריך את עזרתם, הם יעזרו לו בלב שמח, כמו מרבית האנשים שאני מכיר.

אלברט איינשטיין אמר פעם: "העולם לא יושמד מאלה שעושים רע, הוא יושמד מאלה המסתכלים מהצד ולא עושים דבר".

בפינוי האחרון בשבוע שעבר, אותו ראיתי בשידור שהעביר אבי בלכרמן, מכיוון שהייתי צריך לצאת לשדר שני שידורים חיים בעצמי, כתבתי בטוויטר לאחר שהסתיים רוב הפינוי "אנשים קטנים מאוהבים בשטרות חסרי חיים מוכנים לזרוק אנשים לרחוב. אנשים גדולים נלחמו במשטרה פושעת למען אחרים. גאה בכל החברים שלי שבאו לגבעת עמל".

ואכן, אני גאה בכל חבריי, וגם בהרבה אנשים טובים אחרים שאני לא מכיר, ושהגיעו בפעם האחרונה לתמוך בתושבי גבעת עמל ברגעיהם הקשים ביותר, גם אם הם לא מכירים אותם אישית, רק כי הם לא מוכנים לשבת בצד ולא לעשות דבר למענם, וחטפו מכות ודחיפות מהמשטרה, ולא הצליחו למנוע את ההרס, אבל היו שם בשביל תושבי השכונה, מההתחלה ועד הסוף המר.

Broadcast live streaming video on Ustream

ואני שמח שאין לי שום קשר לאנשים העשירים, שמוכנים לנשל אנשים בלי מצפון, לזרוק אנשים מבוגרים וילדים לרחוב, למרות שיכלו לפצות אותם בכבוד בלי בעייה, כי הפרוייקט שולש במיוחד למטרה זו. אלו שמסתתרים מאחורי טיעון משפטי שקרי, שהם ניצחו במשפט, כאילו לא כל אחד מאיתנו מבין שלעורך דין מהסיוע המשפטי שמייצג את משפחת אשרם אין סיכוי מול הארמדה של יצחק תשובה. וכמובן לשותפיהם השקטים מהממשלה ומהעיריה, שעצמו עין ושיתפו פעולה עם הנישול.

ועדיין תושבי גבעת עמל, שחלק מהם גרים כעת באוהל בשטח השכונה צריכים אתכם. אז אם אתם עוברים בסביבה, תנו קפיצה קטנה ובואו לתמוך בהם, וקל וחומר בפינויים הבאים שלצערנו הרב עוד יבואו עליהם. בואו, גם אם הם לא מופיעים באפליקציה של מוביט.

[עדכון, 8.1] באפליקציית מוביט הודיעו לנו כי הוסיפו את גבעת עמל לאפשרויות תכנון המסלול של האפליקציה.

> רק השלט נגד חולדאי נותר עומד לאחר ההרס בגבעת עמל

הפוסט פורסם לראשונה בעמוד "צדק חברתי – חדר המצב".

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf