newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

האם אונסק"ו תעצור את בניית גדר ההפרדה בדרום ירושלים?

הטרסות החקלאיות העתיקות של הכפר בתיר הוכרו השבוע כאתר מורשת עולמית, דבר שיקשה על ישראל לבנות עליהן את הגדר. פגיעה בביטחון המדינה, או צעד חשוב להגנה על הטבע והמורשת?

מאת:

הוועידה הכללית של אונסק"ו החליטה ביום שישי להכיר בטרסות החקלאיות של הכפר בתיר כאתר מורשת תרבותית עולמי. ההחלטה אושרה בהליך חירום מיוחד בשל הסכנה שנשקפת לטרסות מבניית גדר ההפרדה באזור ירושלים, שהייתה עלולה לחסל את החקלאות המסורתית באזור ששומרת על רצף של מאות ואף אלפי שנים. מסיבה זו הוכנסו הטרסות ישירות גם לרשימת אתרי המורשת העולמית שנמצאים בסכנה וזקוקים להגנה.

> עשור לגדר: חלוקת הארץ של המים, הצומח והחי

חקלאות טרסות בוואדי פוכין, הצמוד לבתיר (אורן זיו / אקטיבסטילס)

חקלאות טרסות בוואדי פוכין, הצמוד לבתיר (אורן זיו / אקטיבסטילס)

הכפר בתיר נמצא דרום-מערבית לירושלים, סמוך לקו הרכבת הישן ולמושבים אורה ועמינדב, ובדומה למספר כפרים אחרים באזור תושביו מתקיימים מחקלאות טרסות עתיקת יומין. תוואי גדר ההפרדה באזור הוגדר בעבר על ידי מערכת הביטחון כחיוני למניעת "כניסת מחבלים באופן חופשי לירושלים ולעורף ישראל", כפי שנאמר לכתב NRG, אבי גרצמן.

אך הגדר באזור, לו תבנה, עלולה גם לגרום לנזק בלתי הפיך לטרסות, הן בשל מניעת הגישה של החקלאים אליהן והן בשל פגיעה במאזן האקולוגי העדין של ההר. במסגרת סדרת "עשור לגדר" שכתבתי לפני שנתיים אמר לי גדעון ברומברג, המנהלה הישראלי של "ידידי כדור הארץ – סניף המזרח התיכון" כי:

בבתיר לבדה יש כחצי מיליון אבני טרסות שהוצבו על ידי אנשים לאורך אלפי שנים, שבהן כל חורף צריך היה לסדר אותן מחדש. התוצאה היא נוף תרבות יוצא דופן, המושלם ביותר בכל שטחי ישראל ופלסטין, והיחיד שפועל ברצף כל כך הרבה זמן…

לאורך אלפי שנים תושבי האזור ידעו לבנות בצורה שלא תפגע בזרימת המים בצורה משמעותית, אבל עם הגדר זאת לא אופציה. הבעיה עם הגדר היא שמדובר ברצועה ארוכה ואחידה ברוחב של לפחות 70 מטר, עם גדר או חומה מבטון, כביש משני הצדדים, ובטון לעומק הקרקע כדי לעגן ולמנוע חפירות מתחת. לפי כל חוות הדעת שיש לנו, זה יגרום נזק בלתי הפיך למעיינות המים באזור.

ההתנגדות לבניית הגדר באזור משותפת לא רק לתושבי הכפרים (ביניהם גם ואדי פוכין וואלג'ה) ולארגון, אלא גם לתושבים היהודים של האזור מהצד הישראלי של הקו הירוק (בעיקר מצור הדסה), ואף למתנחלים מגוש עציון.

לפני כשנה החליט בג"ץ להוציא צו ביניים שעוצר את העבודות בבתיר בשל עתירה שהגישו "ידידי כדור הארץ" ותושבי הכפר, והשבוע הוגש לבית המשפט העליון עדכון על החלטת אונסק"ו, שמתייחסת ישירות לבניית הגדר כסכנה לטרסות, וברומברג מעריך שהחלטת אונסק"ו מגדילה דרמטית את הסיכוי שבג"ץ יפסוק נגד התוואי באזור.

עצירת העבודות באזור זה מצטרפת לעצירת עבודות הבנייה גם בכל גוש עציון ובמדבר יהודה, שמשאירות מזה שנים ארוכות פתחים גדולים בגדר ההפרדה באורך של כמאה קילומטר, כשישית מאורך הגדר סך הכל.

הבקשה לאונסק"ו הוגשה לראשונה על ידי הרשות הפלסטינית ב-2012 במסגרת הליך חירום, אך ברגע האחרון שינתה הרשות את דעתה והחליפה את הטרסות בכנסיית המולד שבבית לחם. כך ב-2012 אישרה הוועידה הכללית של אונסק"ו את כנסיית המולד כאתר המורשת העולמית הראשון אי פעם ב"פלסטין". עתה אושר האתר השני.

בישראל, לשם השוואה, מוכרים כיום שישה אתרי מורשת עולמית, ובהם מצדה, עתיקות עכו והעיר הלבנה בתל אביב. העיר העתיקה בירושלים הוכרה ב-81' כאתר מורשת של ירדן.

> עשור לגדר: 12 פרקים על פרויקט הבנייה הגדול והיקר בהיסטוריה של ישראל

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf