עושה הכל, כולם באו ממנה ואי אפשר לראות אותה. האישה החרדית כאלוהים

היא המפרנסת, יולדת את כולם ויוצרת את כל המציאות הנראית בתמונת המשפחה החרדית של "המשרד לשוויון חברתי". כמו אלוהים, האישה החרדית יוצרת הכל אך לא יכולה להיראות בעצמה

מאת:

התמונה הבאה, אותה פרסם "המשרד לשוויון חברתי", מקפלת בתוכה כל כך הרבה רבדים של אי-גיון ופרדוקס, אבסורד ותמיהה שכמעט חבל לפרק אותה במילים לחלקיה. אפילו שם הזרוע הממשלתית – המשרד לשוויון חברתי, הופך לאמירה חנוך-לוינית כשהוא מוצמד לתמונה כזו.

ישנו יסוד אחד, עם זאת, שקפץ לעיניי אחרי כמה פעמים שנתקלתי בתמונה הזו. והיסוד הזו הוא ההקבלה הכמעט מושלמת בין דמות אלוהים לדמות האישה, בעולם הסמלים החרדי.

> "אין דבר כזה שינוי שם על רקע פמיניסטי" 

איפה אמא? משפחה חרדית במאגר התמונות של המשרד לשוויון חברתי (צילום: לפ"מ)

איפה אמא? משפחה חרדית במאגר התמונות של המשרד לשוויון חברתי (צילום: לפ"מ)

כמו אלוהים, האישה בראה את כלל הנוכחים בתמונה. כולם באו מבטנה. כמו האישה הבלתי נראית, האמונה הדתית קוראת לאלוהים "זן ומפרנס לכל". מי שהכינה את האוכל שעל השולחן והם עומדים לאכול, מי שסידרה אותו ודואגת שכל אחד מהנוכחים ימצא משהו לאכול, היא האישה. כמו מופת נעלם של השגחה פרטית.

זהו העולם החרדי. אנחנו יודעים שבמקרים רבים האישה החרדית יוצאת לעבוד, והגבר לא. אם כך, באופן לא בלתי מופרך, מי שהרוויחה את הכסף שקנה את החליפות האלה, את הכובעים והכיפות, המפה והפריטים השונים, ואולי אפילו את הקירות עצמם, היא האישה העובדת בעמל רב (כנראה בבית ספר או בגן, בחברת תוכנה או במשרד שבו משלמים לה מעט שבמעט, מתוך היכרות עם האפשרויות המצומצמות והנסיבות הדוחקות של חייה).

כמו שאסור להביט בפני אלוהים, כך אסור להסתכל באישה, ובוודאי שאי אפשר לצלם אותה.

כותב שורות אלה הינו אתאיסט גמור, ובכל זאת הוא לא יכול שלא לומר לעצמו למראה תמונות כאלה: חברה בלי נשים היא חברה בלי אלוהים.

> מה שמדאיג את ליצמן איננו חילול השבת אלא האדמו"ר מגור 

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
silencej89sjf