newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

כך מסמן הצבא את מי שמגן על הרועים בבקעה

בתגובה למכתב תלונה על התנהגות החיילים מול רועים בבקעת הירדן, קיבל פעיל תעאיוש גיא הירשפלד מכתב מהצבא שבו נטען שהוא מפעיל איומים על רועים. האם מישהו בצבא או בין המתנחלים מכינים לו "תיק עזרא נאווי 2" כדי להרחיק את הפעילים מהבקעה

מאת:

לפני כשבועיים פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פעיל תעאיוש, גיא הירשפלד, מכתב שנשלח לעו"ד איתי מק מטעם לשכת היועץ המשפטי הצבאי באזור יהודה ושומרון, בתגובה למכתב תלונה ששלח להם מק עצמו בעניין הטרדות ופשיטות צבאיות ליליות על הקהילות הפלסטיניות עין אל-חילווה ואום ג'מאל בצפון בקעת הירדן.

בסוף המכתב הקצר והלקוני של הלשכה המשפטית, שכצפוי לא מצאה כל פגם בהתנהלות של כוחות הצבא בשטח "לצרכים מבצעיים", מופיע גם סעיף אחד המתייחס להירשפלד ישירות. "מצאנו לנכון לציין כי במהלך אותן שיחות (הכוונה לשיחות אזהרה שהתנהלו מטעם הצבא מול תושבי עין אל-חילווה ואום ג'מאל, א.נ), אשר נוהלו באמצעות חייל דובר ערבית, מסרו התושבים כי מר גיא הירשפלד מאיים עליהם כי במידה ולא יתקרבו ליישובים היהודים באופן יום-יומי, מר הירשפלד יסגור אותם למנגנונים. אם אכן כך הדברים, הדבר מעלה חשש משמעותי לכאורה לפגם בדברים שנמסרו לך על ידי מרשך, ונמליץ כי תבחן מול מרשך את הדברים, ובמידת הצורך אנא חדד לו את הפסול בדברים לכאורה שנאמרו על ידו".

"אם אפחד אפסיק לפעול". גיא הירשפלד (צילום: אורלי נוי)

תקדים עזרא נאווי

עבור מי שמכיר את ההיסטוריה האקטיביסטית הלא רחוקה של פעילי שמאל, במיוחד אלה מארגון תעאיוש, האיום המרומז בסעיף הזה מהדהד זיכרון טראומטי: לפני כשנתיים פרסמה אילנה דיין בתוכניתה "עובדה" כתבת שטנה שהגיעה לידיה דרך ארגון הימין "עד כאן" על איש תעאיוש, עזרא נאווי, שכביכול הסגיר לידי הרשות הפלסטינית פלסטיני שמכר בגדה קרקעות ליהודים. פרסום הכתבה הצית מחול שדים שלם, פוליטיקאים מהימין חגגו את "החשיפה" המרעישה, ונאווי ואיתו פעילים נוספים נגררו למעצרי ראווה מתוקשרים היטב, אזוקים בידיהם ורגליהם. בסופו של דבר החקירות הללו לא הניבו דבר, אבל הנזק של הפרסום היה בלתי הפיך – מצבו הבריאותי של נאווי הידרדר באופן חמור, והוא מעולם לא חזר יותר לפעילות כבעבר. לתובנה שגופי ימין פועלים להחדיר שתולים לשורות ארגוני השמאל היתה גם השפעה תודעתית מסוימת, איזה גרעין חרדה שגם הוא היה ללא ספק חלק ממטרות הפרסום.

לאור זאת, ההאשמה-כביכול של הירשפלד כמי שמאיים להסגיר פלסטינים לרשות הפלסטינית מעלה את החשש שמדובר בניסיון לעשות "כתבת המשך" לסיפור נאווי. ואכן, גופי תקשורת ימניים לא מעטים עטו על המכתב הזה ופרסמו אותו בהבלטה, בתקווה לשחזר את ההצלחה מול נאווי ולנטרל גם את פעילותו הנמרצת בשטח של הירשפלד, שנתפס במידה רבה כממשיך דרכו של נאווי.

"אני מניח שהצבא והמתנחלים מאוד לא אוהבים את הפעילות שלי ואת הדברים שאני מעלה בפייסבוק", אומר הירשפלד על כוס קפה בכפר עוג'ה, בדרך לעוד יום פעילות בבקעה. בן 50, עובד במשרה חלקית במכון מחקר ומקבל קצבת נכות עקב מחלת פיברומיאלגיה, הגורמת לכאבים כרוניים בגוף. הוא מגיע לאזור הזה כמה פעמים בשבוע, לעתים בחברת פעילים אחרים ולעתים לבד, ומבקר בקהילות הבדואיות וקהילות הפלאחים השונות. "אנחנו מגיעים לאן שקוראים לנו התושבים. באזור עוג'ה מנסים לטעון כאילו היה גן עדן לפני שהגענו, אבל אנחנו הגענו לשם רק בעקבות הזמנה מפורשת של התושבים שסבלו מהצקות קשות מידי המתנחלים בסביבה. אז הותקפנו קשות על-ידי מתנחלי מאחז הבלאדים, אבל אחרי זה הצבא נאלץ להתערב ולפעול ונהיה יותר שקט. אותו דבר באזור ההתנחלות מבואות יריחו. המתנחלים מגיעים עם מכסי סירים או טרקטרונים, עושים רעש נורא ומבריחים את עדרי הפלסטינים. המשטרה והצבא מתעלמים, וגם אם הם מגיעים הם לא עושים דבר. אז הקהילה, ששמעה עלינו מקהילות אחרות, ביקשה את עזרתנו, והגענו".

עזרא נאווי מובא לדיון הארכת מעצר, ירושלים, ינואר 2016 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

ההאשמות הסתיימו בלא כלום, אבל נאווי לא חזר יותר לפעילות. עזרא נאווי מובא לדיון הארכת מעצר, ירושלים, ינואר 2016 (אורן זיו / אקטיבסטילס)

על מה חקירה? על מה לא

על אף שהתנחלויות בקעת הירדן נהנות ככלל מתדמית מהוגנת ולא משויכות בתודעה הישראלית לאלימות המאפיינת את ההתנחלויות האידיאולוגיות באזור שכם וחברון, למשל, השינויים הדמוגרפיים שמתחוללים בקרב מתנחלי הבקעה ובכללם כניסה של מפוני גוש קטיף, נוער גבעות וחסידי הרב גינזבורג הביאו איתם גם דפוסי התעמרות ישירה ואלימה יותר בקהילות הפלסטיניות, להם הפעילים מנסים לתת מענה. כך, ישנם בבקעה כמה מאחזים לא חוקיים שרועי הצאן הפלסטינים בסביבתם כמעט שלא יכולים לצאת למרעה ללא ליווי של פעילים ישראלים מאימת שכניהם המתנחלים.

הצבא והמתנחלים לא אוהבים, כאמור, את הנוכחות של הירשפלד ופעילי תעאיוש ופעילי שמאל אחרים באזור. פעילים מעידים על החרפה ניכרת בניסיונות לסכל את הפעילות שלהם ולהרחיק אותם מהשטח. משמעות הדבר בפועל היא תקיפות מצד מתנחלים, הרחקות חוזרות ונשנות מהשטח, הוצאת צווי שטח צבאי סגור כעניין שבשגרה, פתיחת תיקים ועוד. את מספר הפעמים שזומן לחקירה הירשפלד הפסיק לספור. "לפני כשבועיים וחצי, אחרי ביקור במבואות יריחו, קיבלתי זימון לחקירה בתחנה באריאל. האשימו אותי שדרסתי רכב וגרמתי נזק, אחרי שמנעתי ממתנחל להיכנס עם הרכב לתוך עדר ונשברה לו המראה". במקרה אחר, הוא מספר, כשהיה בדרכו לצפון הבקעה אחרי ליווי רועים בעוג'ה הוא קיבל מפלסטינים טלפון על תקיפה של רועה ליד אום זוקא. "כמובן שהתחלתי מיד לנסוע למקום, ומהדרך התקשרתי למשטרה לעדכן אותם. כשהגענו למקום ראינו חיילים, מתנחל, ולידם פלסטיני שנראה מבוהל עד מוות. כשהם ראו אותנו המתנחל עזב את המקום והאירוע הסתיים. מאוחר יותר נלקחתי לחקירה בעוון הגשת תלונה כוזבת. הורחקתי מהאזור לעוד חמישה ימים וגם החרימו לי את הטלפון, למרות שכל השיחות למוקד מאה של המשטרה מוקלטות ממילא". את הטלפון, אגב, לא החזירו לו עד היום.

כנופיית הבלאדים בפעולה (צילום מסך)

"הותקפנו קשות, אבל אחרי זה הצבא נאלץ להתערב". כנופיית הבלאדים בפעולה

"הערבים לא עוזרים לנו, אז שיהודי יעזור?!"

הירשפלד מעיד על עשרות שיחות מתועדות של תלונות שהגישו למשטרה נגד אלימות מתנחלים כלפי הרועים הפלסטינים, שמעולם לא טופלו. מנגד, לעומת זאת, כל בדל תלונה נגד פעילי שמאל יוביל בקלות לחקירה ובמקרים מסויימים אף למעצר. הפעילים למדו את הלקח, ומקפידים לתעד בצילומי וידאו כל חיכוך עם הצבא או המתנחלים. אחת החקירות שהצליחו באמת לטלטל את הירשפלד היתה כשנאמר לו שיש נגדו תלונה על הטרדה מינית. "באחד העימותים עם חיילים בשטח, צילמתי בין היתר את החיילת שעמדה שם ואמרתי לה 'דרך אגב את נראית לא רע, הערב תראי את עצמך בפייסבוק'. על זה היא הגישה תלונה על הטרדה מינית. מזל שהכל היה מתועד, אחרת באמת היו יכולים להפיל אותי. אנחנו היום לא מדברים עם חיילים בלי שמישהו מתעד את זה".

למרות הדימוי האנרכיסטי משהו שייצא לי כנראה, אני מאמין גדול בחוק וסדר. לכן אני גם לא מפחד משתולים.

אני מתלווה להירשפלד ליום פעילות שמתחיל מוקדם מאוד בבוקר שבת באזור דרום הבקעה, ומשם ממשיך צפונה. הוא מתקבל בחום בכל אחת מהקהילות שאנחנו מגיעים אליהן. כשאחד הרועים שומע על האיום-כביכול שבו מנסים כעת להאשים את גיא, הוא צוחק בקול רם. "חיילים ואנשים של שב"כ בלבוש אזרחי באו אלינו בלילה ואמרו לנו 'אל תלכו עם תעאיוש, הם עושים בעיות, אנחנו עוזרים לכם'". דברים דומים אני שומעת גם מאנשים בקהילות אחרות בבקעה, כולם מבקשים שלא להזדהות בשמם מאימת הצבא והמתנחלים. אחד מהם מספר לי כמה הופתע כשרועים מקהילה סמוכה הציעו לו להתקשר להירשפלד אחרי שסבל מהצקות קשות מידי המתנחלים. "אמרתי לו הערבים לא עוזרים לנו, אז יבוא יהודי ויעזור?!" הוא מספר בצחוק רחב. על אנשי תעאיוש הוא אומר היום "הם אנשים ישרים. הכי טובים שיש". אנחנו ממתינים איתו עד שהעדר יסיים לשתות את המים שהגיעו במשאית מיוחדת שעולה לרועים הון תועפות, על אף שבאזור קיימים עשרות בארות שישראל הוציאה מכלל שימוש, ומלווים את המשאית כדי לוודא שהיא עושה את דרכה חזרה בשלום.

במקומות שבהם המרעה מתנהל ללא הפרעה, הירשפלד שומר מרחק. "אם זה מסתדר בלעדינו זה תמיד עדיף, אנחנו מעדיפים את זה כך". הקשר עם הקהילות כאן לא מסתכם בליוויים למרעה; פלאח אחד מראה לגיא את הפנצ'ר בעגלה עליה מונחת מכולת המים, במקום אחר הוא פורק שמיכות וצעצועים שהביא לילדים. במקום שבו אין תשתיות בסיסיות של מים, חשמל, ביוב וכיוצא בזה, מקום שהרשויות מגיעות אליו רק כדי להרוס בתים או לפשוט לאוהלים באמצע הלילה או לבצע מעצרים, פעילי השמאל מנסים לתת מענה ולסייע לתושבים לקבל ולו מעט מזכויותיהם, לא פעם תוך עימות מול המתנחלים והצבא.

את החיכוך המתמיד הזה והמציאות בשטחים הרחוקים כל כך מהעין הישראלית מביא הירשפלד לדף הפייסבוק הפעיל שלו, לא פעם תוך שימוש בשפה בוטה מאוד. "אני מנסה לרסן את עצמי, אבל המציאות מטריפה אותי", הוא אומר. "אני יודע שזה מעורר אנטי כלפי, אבל מצד שני הזעזוע גם מגייס אנשים. קורה שאני מצטער על דברים שהעליתי, למשל כשזה פוגע בחיילים וחיילות בשטח, אבל כשנמצאים שם וחווים את זה על בסיס כמעט יומי זה נראה אחרת מסלון הבית. פונים אלי בהודעות אישיות חיילים, הורים של חיילים, לא פעם מתפתחת שיחה. היתה אמא של אחד החיילים באזור הזה, מצביעת מרצ, שהתווכחה איתי ארוכות ובסוף אמרה 'טוב אז רק תבקש מהבן שלי שלא ייצא לשמש בלי כובע'".

ממתינים עד שהעדר יסיים לשתות את המים שהגיעו במשאית מיוחדת שעולה לרועים הון תועפות, על אף שבאזור קיימים עשרות בארות שישראל הוציאה מכלל שימוש (אורלי נוי)

בדרך חזרה, השיחה חוזרת שוב למכתב ההוא. אני שואלת אם הוא לא פוחד מתקדים עזרא נאווי.

"בהתחלה התייחסתי לזה כאל בדיחה, שמתי את זה בפייסבוק וכתבתי שאם יש הוכחות שילכו למשטרה, אלה הרי האשמות חמורות מאוד. אבל יש חשש שמקנן. את עזרא הפילו על התרברבות במשהו שהוא לא עשה, סיפור שלא היה ולא נברא. כל מה שאני אומר, כותב או עושה הוא במסגרת החוק, אבל אני יודע שהצד השני משחק מלוכלך. אני מקווה שלא יפלילו אותי או יביימו משהו שלא קרה, כמו האיום הזה.

את מכירה את הסדרה חוק וסדר? אז בזה בדיוק אני מאמין. למרות הדימוי האנרכיסטי משהו שייצא לי כנראה, אני מאמין גדול בחוק וסדר. לכן אני גם לא מפחד משתולים. גם אם שי גליק עצמו יעמוד לידי, התדרוכים שאני מעביר והפעילות שלי לא ישתנו בכלום. ברור לי למשל שהם עברו על כל מה שיש לי בטלפון שהחרימו, אבל אני לא מפחד. אם אני אפחד לא אוכל לפעול".

 

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן

טסט

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf