newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

תשלומי הורים: בג"ץ קבע שסלקציה מעמדית היא לגיטימית

הבחירות האמיתיות לא יתקיימו עוד חודש, הן התקיימו לפני שבוע בירושלים. בפסיקה שאישרה תשלומי הורים, שלושה שופטי בג"ץ הכריעו את הבחירות לטובת שני העשירונים העליונים ונגד השאר  

מאת:

הבחירות לכנסת יתקיימו בעוד כחודש. כל המעמד הפוליטי הישראלי, ובעקבותיו כל התקשורת, עוסקים בכך מדי יום, משל היו בחירות אלה הרות גורל עבור כל אחד ואחת מאתנו.

והנה, מתברר כי הבחירות האמיתיות – הבחירות שהן באמת הרות גורל עבור כל אחד ואחת מאיתנו – כבר התקיימו. מדובר בבחירות שעסקו בשאלות הבנאליות של חיי היום-יום, כדוגמת מי ילמד איפה ועם מי; מי יעבוד במה, עבור מי ותמורת מה; מי יגור בשכנות למי; מי יתקדם מעבר לעמדה הנוכחית של הוריו ומי יקפא על מקומו או חלילה יתדרדר.

הבחירות האלה התקיימו לפני שבוע, ב-7 באוגוסט 2019, בירושלים.

donate
הורים בעשירונים 8 עד 4 לא מסוגלים לשלם את מה שמשמלמים בעשירונים הגבוהים. ילדים בשיעור מחשב. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)

הורים בעשירונים 8 עד 4 לא מסוגלים לשלם את מה שמשמלמים בעשירונים הגבוהים. ילדים בשיעור מחשב. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: קובי גדעון / פלאש 90)

הבחירות האלה היו שונות עד מאוד מהבחירות לכנסת, שכן ניצבו בהן זה מול זה מחנות חברתיים – ולא מפלגות. מצד אחד מחנה קטן יחסית, המורכב בעיקרו משני עשירוני ההכנסה הגבוהים, כאשר מולו ניצב מעמד ביניים נחלש והולך, המורכב מעשירוני ההכנסה 4 עד 8. העשירונים הנמוכים השתתפו גם הם, אבל התוצאה לא יכולה היתה לשנות את מצבם גם אילו ניצחו. תשלומי הורים מראש לא נוגעים אליהם, והם בקושי הם משלמים את דמי הביטוח, שהם מחויבים על פי חוק.

עם המחנה הראשון נמנים, שכם אל שכם ובמעין אחווה מעמדית, מצביעים "צפוניים" מאזור תל אביב והמרכז, מהקיבוצים ומהיישובים הקהילתיים, מצביעי ימין מההתנחלויות האידיאולוגיות, מצביעי מרכז ומרכז-שמאל מהשכונות ה"צפוניות" ומצביעי הרשימה המשותפת משכונות המעמד הבינוני הגבוה הערבי. מולם התייצבו שכם אל שכם מצביעים "דרומיים" מהערים הגדולות, מעיירות הפיתוח ומיישובים ערביים.

המחנה הראשון ניצח, בהפרש ניכר. המחנה השני הובס קשות. הובס שוב, יש לומר. תבוסה המתמשכת מזה שנים רבות. התוצאות לא נקבעו בקלפי. הן נקבעו על ידי שלושה אנשים בלבד – שלושה שופטים של בית המשפט הגבוה לצדק.

החלטת השופטים נגעה לעניין פעוט ערך, לכאורה: תשלומי הורים. תשלומים אלה מלווים את מערכת החינוך מזה כארבעה עשורים. הם קיימים בחלק גדול מבתי הספר, אך הם גבוהים במיוחד בבתי ספר בשכונות מבוססות. תושבי שכונות אחרות מתקשים לשלם אותם, מה שדן את ילדיהם למסלולי לימוד פחותי ערך מבחינת יכולת ההתפרנסות שלהם בעתיד.

העותרים לבג"ץ ביקשו לשים סוף להסדר זה של סלקציה מעמדית בחינוך. הם ביקשו להחזיר את מערכת החינוך ליסודות הציבוריים שלה. בג"ץ קבע כי שוויון אינו ערך מוחלט, וכי סלקציה מעמדית היא לגיטימית. בג"ץ קבע כי ערך האוטונומיה ההורית מחייב לאפשר להורים שידם משגת לשפר את מערכת החינוך הציבורית באמצעות קניית שירותי חינוך נוספים בתשלום בתוך בתי הספר. מנגד, קבע בג"ץ, שוויון תקציבי משמעו בינוניות לכולם וחיסול האפשרות למצוינות חינוכית.

הסדר המעמדי הושב על כנו. הסכנה שמא תורה תצא מילדי עניים חלפה כלא היתה. מצביעי המחנה המנצח ימשיכו לריב בינם לבין עצמם על עמדות השלטון. מצביעי המחנה השני ימשיכו להצביע עבור בעלי הריב, כאילו יש להם משהו משותף עמם.

ד"ר שלמה סבירסקי הוא מנהל אקדמי במרכז אדוה

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
string(138) "https://dev.mekomit.co.il/%d7%9e%d7%a0%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%a2%d7%91%d7%90%d7%a1-%d7%9b%d7%95%d7%9b%d7%91-%d7%a2%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f/"
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf