newsletter
השיחה מגיעה אליך
רוצה לקבל את מיטב הסיפורים של שיחה מקומית ישר למייל? הניוזלטר השבועי שלנו הוא התשובה בשבילך.

עשרים אסירים כורדים סונים הוצאו להורג באיראן

הרשויות מנצלות את המלחמה בדאעש כדי להצדיק את הגברת הדיכוי נגד הסונים. מאז תחילת השנה הוצאו להורג כמעט 300 אנשים באיראן

מאת:

ביום שלישי האחרון הוצאו להורג באיראן 20 אסירים כורדים-סונים בבית הכלא רג'אא'י שהר בעיר כרג', כעשרים קילומטרים מערבית לטהראן.

מאז כינונה של הרפובליקה האסלאמית באיראן, המיעוט הסוני במדינה, המהווה כעשרה אחוזים מהאוכלוסיה, נמצא תחת מתקפה קשה. בשנים האחרונות הרשויות האיראניות מנצלות את האווירה הציבורית נגד דאע"ש ושלוחותיו כדי לסמן את הפעילים הסונים, ובעיקר הכורדים מביניהם, כסכנה לביטחון הציבור והמדינה. אל המגמה הזו מתייחס בלוגר איראני הכותב בעילום שם:

"הוצאתם להורג של עשרים פעילים סונים אתמול לא יוצאת לי מהראש. כבר כמה שעות שאני יושב וצופה בסרטונים האחרונים של הנידונים למוות הכורדים והבלוצ'ים הסונים, אסירים שאיבדו כל תקווה במערכת המשפט האיראנית ומנסים להשמיע את קול זעקתם באוזני העולם שמחוץ לכלא בעזרת מכשירים ניידים שהצליחו איכשהו להבריח פנימה במחירים מופקעים. אני מקשיב לצעקתם של אלה שמעולם לא קיבלו הזדמנות להישמע. אסירים סונים שתמיד היו בשר התותחים של הרפובליקה האסלאמית, אלה שבתי הדין הביטחוניים מלבישים עליהם בקלות שלא תתואר אשמות של פגיעה בביטחון המדינה תוך ניצול הפחד והסלידה הציבורית מדאע"ש וגופי טרור אחרים, ובמשפט שנמשך דקות אחדות בלבד נידונים למוות ואחר כך מוצאים להורג.

"אני לא בא לטעון שכל אלה שמערכת המשפט האיראנית מרשיעה ומוציאה להורג באשמת פגיעה בביטחון המדינה הם חפים מפשע. אבל אני בהחלט טוען בלי כל צל של ספק שכל מי שהורשע והוצא להורג במערכת המשפט הזו, ובמיוחד אלה הסונים, לא נהנו מזכויות הבסיסיות ביותר של אסיר או ממהלך משפטי הוגן. כולם היו נתונים לעינויים פיזיים ונפשיים ברבריים, ורבים מהם נאלצו להודות במעשים שייחסו להם תחת עינויים. אם כי גם זה לא ממש משנה; רבים מהם הוצאו להורג מבלי שחתמו על כתב אישום כלשהו נגדם".

> מי מסכן את חיי הילדים בהפגנות בנעלין?

בידוד ממושך, עינויים פיזיים ונפשיים, וגזר דין מוות בתוך דקות. חלק מהאסירים הסונים הכורדים שהוצאו להורג באיראן.

בידוד ממושך, עינויים פיזיים ונפשיים, וגזר דין מוות בתוך דקות. חלק מהאסירים הסונים הכורדים שהוצאו להורג באיראן.

"אמרנו לנו להגיע ישר לבית הקברות"

הווידאו אליו מתייחס הבלוגר האנונימי אכן קשה מאוד לצפיה. אחד האסירים, ג'האנגיר דהקאני, נהג משאית, מספר כיצד נעצר לפני כארבע שנים על ידי כמה אנשים חמושים בלבוש אזרחי שעצרו אותו והיכו אותו נמרצות ברחוב עד ששבר את ראשו. לאחר מכן הכניסו אותו לבניין כלשהו, שם כ-15 איש המשיכו להכות אותו ושברו את אפו. כששאל מה עשה אמרו לו רק 'סתום את הפה!'. לאחר מכן הציגו לו כמה מסמכים ואמרו לו לחתום עליהם. כשסירב, נאמר לו שאם לא יחתום הם יהרגו אותו במקום. "אף אחד לא יודע שאתה פה, לא המשפחה שלך ולא אף אחד אחר. נזרוק את הגופה שלך לכלבים".

בסופו של דבר הוא חתם ונלקח לתא בידוד. "כל הזמן המשכתי לצעוק ולשאול 'אבל מה עשיתי?!', אבל אף אחד לא התייחס". בהמשך הוא מספר על תנאי המאסר הקשים ועל העינויים שהוא ויתר האסירים הסונים ממשיכים לעבור, על מחסור חמור באוכל, שגם המעט שהם זוכים לו מגיע מעופש ורקוב, ועל הנתק המוחלט מהמשפחה. גם אחיו נמצא במאסר כבר כמה שנים. בסוף דבריו הוא מתחנן בפני ארגוני זכויות האדם להתערב לטובתם כדי למנוע את הוצאתם להורג. "שפטו אותנו למוות בתוך עשר דקות, אף אחד מאיתנו לא מבין על מה הוא יושב כאן בכלל".

הרשויות האיראניות לא התייחסו עד כה באופן רשמי להוצאות להורג של האסירים הסונים, ומעט הידיעות שהתפרסמו בעניין נסמכות על עדויות של אסירים שהצליחו להבריח אל מחוץ לכלא. האתר איראן-ווייר מפרסם עדויות של אסירים לפיהם ביום שני בשעה שבע בערב הסתערו לפתע אנשי היחידה המיוחדת לדיכוי מהומות של הכלא אל אגף האסירים הסונים ולקחו 36 אסירים אזוקי ידיים וחסומי פה למקום לא ידוע. עשרים מתוכם היו אסירים שנידונו למוות באשמת "השתייכות לקבוצות סלפיות, חברות בארגוני טרור ופעילות נגד ביטחון המדינה".

עורך דין המייצג שישה מבין האסירים אמר בראיון לאתר כי במשך כל התקופה מעולם לא הורשה לפגוש אותם פנים אל פנים. בני משפחתו של שהראם אחמדי, אחד האסירים שהוצאו להורג, מספרים: "ביום שלישי בבוקר התקשרו ואמרו לנו לבוא להיפרד ממנו. התחלנו לנסוע, אבל באמצע הדרך התקשרו שוב ואמרו לנו לא להגיע לכלא אלא ללכת למכון לרפואה משפטית ב-כהריזכ. הבנו שכנראה הוציאו אותו כבר להורג. אחר כך התקשרו שוב ואמרו לנו ללכת ישר לבית הקברות בהשת-זהרא". אחמדי היה בן 29 במותו, ולפני הוצאתו להורג שהה 36 חודשים בתאי בידוד בבתי כלא בסננדג', בכלא אווין, ולבסוף בכלא רג'אא'י שהר ב-כרג'.

הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, זיד רעד חוסין, פרסם אתמול הודעה בה גינה בחריפות את ההוצאות להורג. הפדרציה העולמית של ארגוני זכויות האדם פרסמה גם היא הודעת גינוי חריפה וקראה למדינות המערב להעמיד את סוגיית זכויות האדם באיראן על סדר היום של השיחות עם הממשלה האיראנית.

עם הגל האחרון מספר האסירים שהוצאו להורג באיראן מאז תחילת השנה מתקרב כעת ל-300. על-פי דו"ח ארגון אמנסטי מחודש אפריל האחרון, בשנת 2015 איראן הובילה את הטבלה העולמית של מספר ההוצאות להורג עם לפחות 977 איש, חלק גדול מהן על עבירות של רצח וסמים.

> אפקט הבומרנג של תביעות ההשתקה מגיע לחברת אורבן נדל"ן

ועוד משהו קטן...

אנחנו ממש שמחים שקראת את הפוסט הזה, ומקווים שמצאת בו עניין. הצוות של שיחה מקומית משקיע מאמצים משמעותיים כדי להביא לקוראות ולקוראים שלנו חדשות, תחקירים, פרשנויות וטורי דעה מגוונים, והכל מתוך מחויבות להתנגדות לכיבוש ולקידום שלום, שוויון וצדק חברתי.

קשה למצוא דברים כמו הפוסט הזה בכלי תקשורת אחרים בארץ, והסיבה שהוא נמצא פה היא שהעיתונות שלנו בשיחה מקומית היא עצמאית וחופשית. אנחנו לא תלויים באף בעל הון, לא במפרסמים ולא בחומות תשלום.

ועדיין, העבודה הרבה שמושקעת בכל פוסט כזה – מתשלום לכותבים, דרך עבודת העורכות והצלמים ועד התשלום לייעוץ משפטי או לשרתים שעליהם יושב האתר – עולה כסף. הדרך הכי טובה להבטיח את היציבות והעצמאות שלנו היא התמיכה של קהילת הקוראות והקוראים באמצעות חברות בשיחה מקומית. ובזה יש לך מקום חשוב.

זה הזמן להיות חברות בשיחה מקומית

לתמיכה – לחצו כאן
string(138) "https://dev.mekomit.co.il/%d7%9e%d7%a0%d7%a1%d7%95%d7%a8-%d7%a2%d7%91%d7%90%d7%a1-%d7%9b%d7%95%d7%9b%d7%91-%d7%a2%d7%9c%d7%99%d7%95%d7%9f/"
מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מוביל קו יותר חברתי, פתוח לשותפויות, שקול ומתון. מנצור עבאס, יו"ר רע"מ (צילום: אורן זיו)

מנסור עבאס כוכב עליון

מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס מנסור עבאס

X

אהבת את הכתבה הזאת?

כדי לעשות עיתונות עצמאית שיחה מקומית צריכה גם את התמיכה שלך. לחץ/י כאן כדי להיות חלק מההצלחה שלנו
donate
silencej89sjf